Ondra Cenek

programátor

O mně

Programuji v PHP 16 let, již od malička jsem chtěl být programátorem, tehdy to byly hry, těch jsem několik vytvořil, nyní se věnuji programování menších webů i informačních systémů.

Rád vytvářím logiku, stejně tak rád navrhuji a kóduji vzhled. Nejraději ze všeho mám návrh databázové struktury.

Jak pracuji

Pracuji pouze z domu jako živnostník. Pracuji průběžně v průběhu dne, někdy více jindy méně, úkoly se snažím plnit rychle dle priorit.

Komunikuji zejména písemně, protože si to pak mohu znovu přečíst a vyhledávat v tom. Používám email, Skype, mám zkušenosti s programy pro správu úkolů Teamwork, Asana a Droptask. Nemám rád Slack, je to předražená odbytá aplikace. Nejsem zastánce tzv. standupů. Když si lidi mají co říct, tak si to řeknou ti, kteří k tomu mají co říct, standupy považuji za ztrátu času.

Pracuji jen doma u výkonného počítače s dvěma monitory, pohodlnou klávesnicí a myší, notebook nemám, nemám je rád, jsou malé, cítím se na nich moc omezený, pro klienty bych si na nich nedovolil pracovat, protože hledím na nejvyšší efektivitu práce.

Smlouvu k práci nepotřebuji, lidem se snažím věřit. Když během práce udělám nějakou hloupou chybu nebo se učím něco obecného, čas neúčtuji. Záruky na práci neposkytuji, protože každý programátor dělá chyby, jinak by nebyli potřeba testeři. Práci po sobě kontroluji, ale vzhledem k rozsáhlosti některých informačních systémů, se stává že dokonce po několika letech se objeví nějaká chyba.

Nejraději pracuji sám, kdy napřed udělá design grafik, pak to nakóduje kodér a já udělám funkcionalitu. Mám zkušenosti jak s tvorbou webů bez WordPressu, tak s WordPressem, ten ale nemám rád, je na můj vkus moc pomalý. Když se na něco klikne, tak se čeká i několik vteřin. Mám zkušenosti i s tvorbou webů, které jsou tzv. one page aplikace, ty ale jsou též často pomalé ať již při běžném zobrazení nebo extrémně pomalé při zapnutém debugování, pak je práce utrpením.

Kód komentuji jen v krajních případech, kdy se něco jeví nejasně, logiku prostě vyčtu z kódu, nechci si o ní číst. Rád používám dlouhé názvy funkcí, proměnných, aby bylo vše jasné, dávám zvláštní důraz na pojmenování všeho, tak jak má být, protože jsem si vědom toho, že když tomu nevěnuji potřebný čas hned, někomu v budoucnu by se to nemuselo líbit a chyba by pak u větších projektů mohla být velmi pracně napravitelná.

Hodinová sazba

1080
Účtuji po minutě, fakturuji po čtvrt hodině.

Kontakt

Fakturační údaje